سه شنبه، ۲۴ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۰

سلامت نیوز: یک مشاور تغذیه اظهار کرد: افزودن نمک به غذای کودک، او را تبدیل به فردی شور‌طلب کرده و در رده‌های سنی…

سلامت نیوز: یک مشاور تغذیه اظهار کرد: افزودن نمک به غذای کودک، او را تبدیل به فردی شور‌طلب کرده و در رده‌های سنی بالاتر میزان مصرف نمک را افزایش خواهد داد.

گلزار مولایی در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد: مادران نسبت به میزان نمک مصرفی در غذای تکمیلی کودک توجه بیشتری داشته باشند.

وی میزان مصرف نمک در رده‌های سنی مختلف را متفاوت عنوان و اظهار کرد: مصرف نمک در خانواده‌هایی که بیمار مبتلا به فشار خون یا کلیوی دارند و همچنین زنان باردار باید در پایین‌ترین حد قرار گیرد.

مولایی عنوان کرد: با توجه به مصرف نمک یددار در سال‌های اخیر و همچنین افزودن نمک به غذای در حال طبخ باید به این اصل درست علم تغذیه توجه شود که نمک موجود در غذا کافی بوده و هیچ ضرورتی برای قرار دادن بر روی سفره وجود ندارد.

این مشاور تغذیه اضافه کرد: بدن، میزان سدیم مورد نیاز خود را از طریق جذب این عنصر که بصورت طبیعی در مواد غذایی وجود دارد دریافت می‌کند پس برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون و افزایش ورم بدن (هایپرتنشن) باید به مصرف میزان نمک توجه داشت هرچند افرادی که مستعد بیماری‌های کلیوی هستند یا دچار سنگ کلیه یا دیالیز شده‌اند نه تنها محدودیت مصرف دارند بلکه بسته به نوع و درجه بیماری مصرف نمک آنها با درجه‌های خاصی مشخص خواهد شد.

وی مصرف بیش از حد نمک را برهم زننده‌ تعادل کلسیم بدن ذکر و تاکید کرد: کلسیم ساختار اصلی استخوان را تشکیل می‌دهد وقتی سدیم (نمک) بیش از حد مصرف شود تعادل کلسیم به هم خورده و در مقابل کاهش جذب کلسیم باعث افزایش دفع کلسیم استخوان می‌شود این وضعیت برای زنان در سنین بالا که دچار پوکی استخوان هستند شدت پیدا می‌کند.

مولایی با بیان این که زیاده‌روی مصرف نمک در مردان عارضه‌ فشار خون را که زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی عروقی است به وجود خواهد آورد، اظهار کرد: افراد مبتلا به به فشار خون علاوه بر کنترل و تنظیم سدیم غذایی از مصرف مواد غذایی مثل کنسروها، سوسیس و کالباس، فست‌فودها و مواد شور به علت چربی و نمک زیاد پرهیز کنند.

وی یادآور شد: افراد مبتلا به فشار خون باید دقت فراوانی در مورد گیاه کرفس که سرشار از سدیم است انجام دهند همچنین مواد کارخانه‌ای مثل رب گوجه‌فرنگی که در ترکیب خود سدیم بالایی دارد بایستی توسط افرادی که دارای فشار خون یا مستعد این بیماری هستند در پایین‌ترین حد استفاده قرار گیرد.

این مشاور تغذیه افزود: افرادی که به واسطه‌ بیماری و بارداری دچار ورم بدن هستند در خصوص افزایش مصرفی نمک که ورم بیشتر و وخامت وضعیت بدنی را در پی دارد بیشتر دقت کنند.

مولایی رِنج خاص میزان سدیم در خون را بین 135 تا 146 میلی‌گرم در ام ال خون عنوان کرد و گفت: اگر به واسطه‌ زیاده‌روی در مصرف نمک تعادل سدیم و کلسیم به هم بخورد برداشت کلسیم از استخوان پیش خواهد آمد بدین جهت که میزان کلسیم بایستی در حد معین باشد با کاهش درصد کلسیم، بدن میزان مورد نیاز را از استخوان‌ و دندان تامین می‌کند این امر در زنان باردار نمود بیشتری دارد.

وی گفت: بیماران کلیوی به دلیل مشکلی که کلیه‌ آنها برای جذب و دفع مواد دارد و همین‌طور افرادی که در قسمت شکمی دچار بیماری «آسیت» هستند باید مصرف نمک را کاملاً کنترل یا حذف کنند.

مولایی ضمن تاکید بر این که شوری فقط یک مزه است و با توجه به وجود درصد سدیم نهفته در مواد غذایی که بر روند سیستم عصبی، انقباض عضلانی و یا نقش اصلی بین سلولی تاثیرگذار است، اظهار کرد: به مرور از میزان مصرف نمک اضافی کاسته شود.

این مشاور در پایان تصریح کرد: برای کاهش میزان نمک و سدیم موادی مانند خیارشور، زیتون، کلم‌ شور باید قبل از مصرف این مواد اقدام به شستن این مواد کرد تا نمک مضر کمتری وارد بدن شده و این مزه‌ خوشایند را حذف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.