شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۶

سلامت نیوز: کمردردهایی که از محل خود به اندام های تحتانی فشار وارد می کنند تحت عنوان دردهای سیاتیکی شناخته می شوند از…

سلامت نیوز: کمردردهایی که از محل خود به اندام های تحتانی فشار وارد می کنند تحت عنوان دردهای سیاتیکی شناخته می شوند از علائم ناشی از سیاتیک می توان به درد شدید، نقص حسی و اختلالات حرکتی اشاره کرد.

محمد تقی حولی ساز متخصص طب فیزیکی و توان بخشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: کمردردهایی که از محل خود به اندام‌های تحتانی فشار وارد می‌کنند تحت عنوان دردهای سیاتیکی شناخته می‌شوند در واقع سیاتیک فتق دیسک بوده به گونه‌ای که عصب‌های خروجی درون نخاع را تحت فشار قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: زمانی که واشر یا غضروف بین دو مهره در کمر بیرون زدگی پیدا می‌کند عصبی را که از همان کانال نخاعی خارج می‌شوند و به اندام‌های تحتانی وارد می‌شود را تحت فشار قرار می‌دهد شایع ترین قسمتی از کمر که درگیر می‌شود چند مهره انتهایی بوده و مهمترین عصبی که ممکن است آزرده شود “عصب سیاتیک” است به همین دلیل این کمردردها به عنوان دردهای سیاتیکی یا کمر درد سیاتیکی شناخته می شوند.

وی بیان کرد: از علائم ناشی از کمردردهای سیاتیک می‌توان به دردهای شدید حس و حرکت اشاره کرد.

حولی ساز گفت: در معاینات پزشکی تغییراتی مشاهده می‌شود که عمده‌ترین آنها همان بازتاب های وتری بوده که پزشک با چکش معاینه این تغییرات را در کمر می‌بیند و کل مناطقی را که عصب سیاتیک پوشش می‌دهد را می‌تواند درگیر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.