شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۵:۲۷

سلامت نیوز: ‌یک کارشناس تغذیه معتقد است: مصرف موز می‌تواند در کاهش تهوع دوران بارداری موثر باشد. مریم شیرمستی در گفت وگو با…

سلامت نیوز: ‌یک کارشناس تغذیه معتقد است: مصرف موز می‌تواند در کاهش تهوع دوران بارداری موثر باشد.

مریم شیرمستی در گفت وگو با ایسنا، علت تهوع دوران بارداری را ناشی از تغییرات هورمونی دانست و گفت: این حالت در سه ماهه اول بارداری نمود بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه تهوع دوران بارداری عمدتا تهوع صبحگاهی است، افزود: در برخی موارد نیز حساسیت به برخی بوها و مواد غذایی می‌تواند تهوع ایجاد کند که از آن با عنوان ویار بارداری یاد می‌شود.

این کارشناس تغذیه در خصوص راهکارهای کاهش تهوع صبحگاهی، افزود: توصیه می‌شود خانم‌های باردار روز را با یک لقمه نان کوچک و یا یک بیسکوئیت ساده آغاز کنند که دستگاه گوارش آنها کم کم عادت کند.

شیرمستی خاطرنشان کرد: مصرف لقمه نان و پنیر و گردو چند ساعت بعد از صبحانه می‌تواند به کاهش تهوع صبحگاهی دوران بارداری کمک کند.

وی منابع دارای ویتامین B6 را از جمله دیگر موادی دانست که می تواند تهوع بارداری را کاهش دهد.

وی همچنین با اشاره به این که موز، اسفناج، عدسی و … از جمله مهمترین منابع ویتامین B6 است، تاکید کرد: حتی می‌توان تحت نظر پزشک از مکمل‌های ویتامین B6 هم استفاده کرد.

شیرمستی در خصوص موادی که تهوع بارداری را تشدید می کند نیز یادآوری کرد: مایعات خصوصا مصرف مایعات شیرین همراه غذا می‌تواند باعث افزایش تهوع بارداری شود.

به گفته این کارشناس تغذیه، مصرف مواد غذایی پرچرب که مدت طولانی در معده می‌ماند و همچنین مواد غذایی مصنوعی تهوع بارداری را زیاد می‌کند.

وی اظهار کرد: تنها راهکار برای زنانی که ویار بارداری دارند و به بو و برخی غذاها حساسیت دارند این است که از این مواد و بوها دوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.