یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۹:۱۰

سلامت نیوز: لیلا مهرجو یکی از معدود محیط‌بانان زن ایران است که در شغل محیط‌بانی انجام وظیفه می‌کند و تنها محیط‌بان زنی است…

سلامت نیوز: لیلا مهرجو یکی از معدود محیط‌بانان زن ایران است که در شغل محیط‌بانی انجام وظیفه می‌کند و تنها محیط‌بان زنی است که به عنوان نیروی اجرایی در عرصه‌های طبیعی و برخورد با متخلفین حضور فعال دارد.

به گزارش سلامت نیوز، متن زیر مصاحبه با خانم لیلا مهرجو یکی از محیط‌بانان زن ایران است که در استان قزوین مشغول به کار است.

تنها محیط بان زن کشور

خودتان را معرفی کنید و از سابقه اشتغال به کارتان در سازمان محیط زیست بگویید؟

لیلا مهرجو هستم. ۱۳ سال سابقه کار در استان های سمنان و گلستان را دارم و هم اکنون به عنوان محیط‌بان در بخش طارم سفلی در استان قزوین مشغول به خدمت هستم. ۱۲ سال به عنوان نیروی قراردادی در قسمت اداری کار کردم و یک سال است که با قبولی در آزمون استخدامی پیمانی به عنوان مامور اجرایی مشغول انجام وظیفه هستم.

دغدغه‌های یک محیط‌بان زن چیست؟

خوشبختانه در یکسال گذشته به خاطر علاقه زیادم به طبیعت و حیات وحش با وجود سختی‌های شغل محیط‌بانی، دغدغه‌ای نداشتم. شاید دلیلش این باشد که من در خانواده محیط زیستی و عاشق طبیعت و حیات وحش بزرگ شده‌ام و در اینجا لازم می‌دانم از پدر عزیزم که بازنشسته و پیشکسوت در سازمان محیط زیست هستند هم یادی کنم و امیدوارم خودم را لایق ادامه راه این بزرگوار بدانم و بتوانم در این لباس مقدس به خوبی انجام وظیفه نمایم.

از خاطرات خوبی که در این شغل داشته‌اید بگویید؟

کار در طبیعت و دیدن حیات وحش برای من لذت بخش است و تمام لحظه‌ها جزو خاطرات خوب من محسوب می‌شود اما به عنوان یکی از خاطرات خوب می‌توانم از لحظه رهاسازی یک عقاب طلایی زخمی که پس از چند روز تیمار و مراقبت توسط مامورین سرمحیط بانی طارم سفلی دوباره بهبودی حاصل کرده و به دامان طبیعت بازگردانده شد و لحظه اوج گرفتن این پرنده و پرواز زیبای آن در آسمان نام ببرم.

از خاطرات بدی که در این شغل داشته‌اید بگویید؟

از خاطرات بد در این کار فقط می‌توانم به روبرو شدن با لاشه حیوانات شکار شده بی‌گناه توسط شکارچیان نام ببرم. چراکه معتقدم کشتن یک موجود جاندار به قصد شکار و لذت، تاوان سختی دارد. من امیدوارم روزی فرا برسد که طبیعتی بدون شکارچی داشته باشیم.

وقتی با لاشه یک حیوان شکار شده روبرو می‌شوید چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

به لحاظ احساسی بسیار ناراحت و متاثر می شوم.

چه تفاوتی میان شما و محیط‌بانان مرد وجود دارد؟

قطعا یکی از تفاوت‌های اساسی بین محیط بانان مرد و زن می‌تواند قدرت و توان جسمانی باشد که در گشت و کنترل و ماموریت‌ها کاملا مشهود است. محیط بان مرد به لحاظ فیزیک بدنی قوی‌تر از زنان عمل می ‌ند و این در تعقیب و گریز شکارچی متخلف کاملا مشهود است.

آیا از شغل خود راضی هستید؟ احساس خود را راجب این شغل بگویید

بله خیلی راضیم. شغل محیط بانی علاقه بسیار زیادی را می‌طلبد و من چون این علاقه را در وجودم ارثی می‌دانم خیلی از این شغل احساس رضایت دارم.

به عنوان یک محیط‌بان زن چه انتظاری از ریاست سازمان محیط زیست دارید؟

ضمن سلام به خانم دکتر ابتکار و آرزوی سلامتی برای ایشان، باید بگویم خوشحالم در سازمانی خدمت می‌کنم که در راس آن یک خانم حضور دارد. از آنجائیکه بنده افتخار اولین زن محیط بان در سطح کشور را دارم و زندگی در این شرایط سختی‌های خاص خودش را دارد تقاضا دارم خانم دکتر توجه بیشتری به محیط بانان داشته باشند، برای محیط بانان دوره‌های آموزشی محیط بانی برگزار شود و در نهایت به وضعیت معیشتی محیط بانان عنایت ویژه داشته باشند.

منبع:وبلاگ محیط بان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.