یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۱

سلامت نیوز: رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد گفت: کمبود پزشک متخصص و فوق‌تخصص در این شهرستان به خصوص در برخی تخصص‎ها…

سلامت نیوز: رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد گفت: کمبود پزشک متخصص و فوق‌تخصص در این شهرستان به خصوص در برخی تخصص‎ها مشکلات عدیده‎ای را به وجود آورده است.

محسن صیرفی امروز در گفت‎وگو با فارس در بروجرد اظهار داشت: نبود دانشکده پزشکی و مراکز آموزشی و درمانی از مهمترین عواملی است که موجب می‌شود، این افراد مدت زیادی در بروجرد نمانده و یا بروجرد را برای طبابت انتخاب نکنند.

* نبود دانشکده پزشکی از دلایل عدم حضور پزشک متخصص در بروجرد

وی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه عمده‎ترین دلیل کمبود پزشک در بروجرد چیست؟ خاطرنشان کرد: نبود دانشکده پزشکی و عضویت نیافتن پزشکان فوق تخصص در هیئت‌علمی موجب بی‏‌رغبتی این افراد برای حضور و فعالیت کاری در شهرستان بروجرد است.

این مسئول اظهار کرد: بر این اساس جذب پزشک در بروجرد دشوار بوده و همین امر موجب شده کمبود پزشک در بسیاری از تخصص‎ها مشهود و چشم‌گیر باشد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد تصریح کرد: متخصصان برخی رشته‌های پزشکی نظیر ارتوپدی، مغز و اعصاب، چشم‌پزشکی، گوش و حلق و بینی و رادیولوژیست خانم در این شهرستان بسیار ملموس بوده و فعالیت پزشکان فعال در این رشته‎ها جوابگوی نیاز شهرستان نیست.

صیرفی ادامه داد: حضور انگشت شمار برخی متخصصان موجب شده، علاوه بر نارضایتی شهروندان از نحوه ارائه خدمت توسط پزشکان، شیفت‎های کاری پیوسته و مداوم پزشکان را خسته کرده و در میزان کارایی آنان موثر باشد.

* کمبود پزشک موجب منتظر ماندن طولانی بیماران در بیمارستان

وی بیان داشت: کمبود شدید پزشک در برخی تخصص‎ها موجب شده است در برخی موارد بیماران مدت‎ها در اورژانس بیمارستان‎ها منتظر حضور پزشک معالج خود باشند، در حالی وی در همان زمان در اتاق عمل بوده و یا مشغول معاینه بیماران دیگری است.

این مسئول تاکید کرد: بیماران حضور نیافتن به موقع پزشک را به اشتباه به حساب کم‎کاری پزشکان گذاشته و از خدمات ارائه شده، ابراز نارضایتی کنند. کمبود پزشک فوق‌تخصص و حجم زیاد مراجعه‌کنندگان موجب شده است، جوابگویی به بیماران با اختلال همراه شود.

* بسیاری از پزشکان تمایل به فعالیت در بروجرد دارند

صیرفی اضافه کرد: موقعیت جغرافیایی مناسب و غنای فرهنگی شهرستان بروجرد موجب شده، بسیاری از پزشکان علاقمند به فعالیت در این شهر باشند، در حالی که وجود مشکلات یاد شده سد راه این کار می‎شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: با اینکه شهرستان بروجرد یکی از شهرستان‎های با آب و هوایی خوب در سطح کشور است، اما متاسفانه نبود امکانات لازم و فراهم نبودن زیرساخت‎ها در این شهرستان مشکل بیماران را دو چندان کرده است، به گونه‎ای که در برخی از موارد افراد با اینکه در شرایط بد بیماری قرار دارند اما مجبورند برای درمان به شهرهای دیگر سفر کنند.

وی افزود: ایجاد دانشکده پرستاری به عنوان نخستین گام و یکی از زیرساخت‌ها برای ایجاد دانشکده پزشکی برداشته شده و این دانشکده چند سالی راه‎اندازی شده است. طولانی بودن مدت تحصیل از دیگر معضلات پزشکان است که موجب شده، مشکلات مالی و معیشتی برای آنها به وجود آید.

* دولت باید عزم خود را برای حل مشکلات مردم به کار بگیرد

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجرد عنوان کرد: باید ساز و کاری برای رفع این معضل از سوی دولت اندیشیده شود، تا پزشکان بتوانند در زمان تحصیل نیز ارتزاق کرده و مشکلات فعلی آنها مرتفع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *