یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۱۱:۳۵

سلامت نیوز: پژوهش‌های انجام‌شده و نتایج آن نشان می‌دهد اکثر مردم جهان بر اثر استرس‌های روزانه دچار بدخوابی و کم‌خوابی هستند. به گزارش…

سلامت نیوز: پژوهش‌های انجام‌شده و نتایج آن نشان می‌دهد اکثر مردم جهان بر اثر استرس‌های روزانه دچار بدخوابی و کم‌خوابی هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مطالعات نشان می‌دهد، فشارهای کاری و زندگی، در سراسر جهان موجب مشکل بی‌خوابی یا کم خوابی شده است؛ در بسیاری از مردم استرس، اختلالاتی در خواب به وجود آورده است که افراد در اثر خستگی یا به دلایل عصبی از خواب بیدار می‌شوند و بیشتر دچار استرس می‌شوند.

نتایج مطالعات انجمن ملی سلامتی و محیط زیست در دانشگاه واخنینگن در هلند نشان می‌دهد خواب کافی برای سلامتی انسان بسیار مفید است؛ اشخاصی که خوب می‌خوابند کمتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی و عروقی قرار می‌گیرند.

اغلب می‌گویند استرس، اضطراب و بی‌خوابی، بیماری‌های قرن بیست و یکم هستند؛ 21 درصد مردم بلژیک از سنین 15 سال به بالا دچار بی‌خوابی یا بد خوابی هستند؛ بزرگترین مشکل نیز در به خواب رفتن است که 40 درصد شامل مشکلات چرت زدن می‌شود.

برای از بین بردن استرس روزانه و راحتی خواب شبانه می‌توان اقداماتی مثبت انجام داد تا بقیه شب با آرامش بتوان خوابید:

1- هر شب در ساعت مشخصی بخوابید.

2- حداقل دو ساعت قبل از خواب نوشیدنی‌های کافئین‌دار ننوشید.

3- قبل از خواب 30 دقیقه حرکت و فعالیت موجب می‌شود خسته شوید و راحت‌تر بخوابید.

4- در ساعت خواب از دیدن تلویزیون در اتاق خواب، استفاده از گوشی همراه و قرص‌های خواب‌آور اجتناب کنید.

5- اتاق خواب نباید بیش از حد گرم باشد.

برخی از مردم بلژیک دنبال داروهایی برای خواب هستند و 11 درصد با قرص‌های خواب می‌خوابند.

طبق آمارها، در سال 2010 حدود 13.5 میلیون جعبه قرص‌های خواب‌آور و آرام بخش‌ فروخته شد تا جایی که مقامات مجبور به دادن اطلاعاتی در مورد مضرات قرص خواب در سایت‌ها شدند.

اما برای درمان کم‌خوابی می‌توان از گیاه سنبل الطیب استفاده کرد؛ پژوهش‌های علمی نشان داده است که ریشه این گیاه دارای اثر مفید بر روی مشکلات عصبی و بی‌خوابی است؛ علاوه بر این سنبل‌الطیب برای بدن مضر نیست و باعث هیچ اعتیادی نمی‌شود؛ این گیاه نیازی به تجویز پزشک ندارد و در دسترس همگان است و از نظر علمی ثابت شده اثرات مفیدی بر روی سیستم عصبی افراد و مشکلات کم خوابی و بدخوابی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.