شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۵۸

سلامت نیوز:مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد به دلیل همزمان شدن ماه رمضان و برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی پیش‌بینی می‌شود امسال…

سلامت نیوز:مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد به دلیل همزمان شدن ماه رمضان و برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی پیش‌بینی می‌شود امسال با کاهش اهدای خون مواجه شویم به همین دلیل برای ذخیره خون از امروز از مردم دعوت می‌کنیم تا خون خود را اهدا کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، علی اکبر پورفتح‌الله در مراسم روز جهانی اهدای خون در تالار ایوان شمس گفت: انتقال خون به عنوان یکی از 5 مداخله پزشکی در دنیا محسوب می‌شود و شعار امسال ‌«اهدای خون برای مادران» است.

وی ادامه داد: سالانه 450 هزار مرگ مادر در جهان ثبت می‌شود که 150 هزار نفر از آنها به دلیل عدم دسترسی به خون است.

وی با اشاره به اینکه تأمین خون در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط از چالش‌ها محسوب می‌شود گفت: روزانه 800 مورد مرگ مادر به دلیل عدم دسترسی به خون در کشورهای آفریقایی، چین و هند گزارش می‌شود.

وی افزود: در گذشته بیماران تالاسمی و هموفیلی بیش از 10 سال عمر نمی‌کردند اما اکنون از مرز 40 سالگی به دلیل تأمین خون عبور می‌کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: گزارشی از مرگ مادران در کشور به دلیل کمبود خون وجود ندارد چرا که تأمین خون به خوبی انجام می‌شود و توسعه جراحی‌ها و پیوندها مدیون اهدا کنندگان خون است.

وی افزود: در کشور 51 درصد از اهدا کنندگان خون به صورت مستمر هستند که در سال 2 بار خون خود را اهدا می‌کنند و 25 درصد آنها سابقه اهدا دارند.

پورفتح‌الله با اشاره به شاخص 27 واحد در یک هزار به عنوان شاخص اهدای خون در کشور گفت: در کشورهای پیشرفته این شاخص 39 واحد در هزار است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: 2 میلیون و 600 هزار نفر برای اهدای خون در کشور مراجعه کردند که 2 میلیون و 100 هزار نفر از آنها در سال گذشته موفق به اهدای خون شدند.

وی ادامه داد: 170 هزار واحد خون در دنیا جمع‌آوری شده که 50 درصد از این واحدها در کشورهای صنعتی با جمعیت 15 درصدی بوده و 50 درصد دیگر به جمعیت 85 درصدی دنیا تعلق گرفته است.

پورفتح‌الله گفت: 8 سال است که در کشور خون داوطلبانه داریم اما در مورد اهدای خون زنان قدری عقب هستیم چرا که سهم اهدای خون زنان در کشورهای پیشرفته 50 درصد است اما در ایران زیر 5 درصد است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: گزارشها نشان داده شاخص‌های عفونت قابل انتقال در جمعیت زنان پایین‌تر از مردان است به همین دلیل اگر به سمت اهدای خون زنان برویم به نفع سلامت خون اقدام کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در آستانه ماه رمضان قرار داریم گفت: سایت انتقال خون انگلستان همزمان با برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور اعلام کرد 20 درصد از اهدای خون به دلیل برگزاری مسابقات کاهش یافته است.

وی افزود: در کشور ما برگزاری این مسابقات همزمان با ماه رمضان خواهد بود به همین دلیل امسال ماه ویژه‌ای پیش روی ما قرار دارد و با کاهش اهدای خون مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران افزود: در این ماه پس از افطار به دلیل اینکه ساعت‌های کمی وجود دارد انگیزه کمتری برای اهدای خون باقی می‌ماند به همین دلیل از مردم می‌خواهیم قبل از ماه رمضان با اهدای خون ذخیره خون را بالا ببرند به همین دلیل از مردم دعوت می‌کنیم تا برای ماه آینده مشکلی نداشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.