جمعه، ۳۰ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۲

سلامت نیوز: احتمال دارد مرگ ماهی ها به دلیل رها سازی فاضلاب بخشی از شهر زهک به رودخانه هیرمند باشد/ مدیرکل محیط زیست…

سلامت نیوز: احتمال دارد مرگ ماهی ها به دلیل رها سازی فاضلاب بخشی از شهر زهک به رودخانه هیرمند باشد/ مدیرکل محیط زیست گرما و رسوبات آب را عامل احتمالی مرگ ماهی ها خوانده است.

روز گذشته (چهارشنبه) در حالی گزارش نهایی دلایل مرگ دو میلیون ماهی در سد فشافویه تهران در مجلس شورای اسلامی قرائت شد که هزاران ماهی در رودخانه نهراب زابل به دلایل مختلف تلف شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، این رودخانه منشعب شده از شاخه اصلی رودخانه هیرمند است و پس از دو شاخه شدن در محل «کنگ مزار» و روستای «کول» از طریق کانال «فضل آب» و «لورگ باغ» در نهایت به دو بخش مختلف تالاب هامون می ریزد.

مرگ هزاران ماهی که در شاخه اصلی «نهراب» و قبل از روستای کنگ مزار مشاهده شده تنها بخشی از یک ماجرای تلخ زیست محیطی است. یک پایگاه خبری محلی (زهک آنلاین) نیز در گزارشی از مرگ میلیون ها بچه ماهی در رودخانه اصلی هیرمند خبر داده و نوشته که «بی تدبیری و بی مسئولیتی مسئولین مربوطه باعث شده است که در موقع نامناسب آب رودخانه بسته شود و با توجه به تعداد زیاد بچه ماهی ها و حجم کم آب و همچنین گرمای شدید هوا چنین اتفاقی رخ دهد».

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان نیز گفته که «ورود آب به زمین های کشاورزی موجب افت آب رودخانه شده و در نهایت گرمای شدید هوا سبب تلف شدن ماهی ها شده است.»

خسرو افسری همچنین از سوی دیگر احتمال داده است:«کم شدن آب در منطقه و رسوبات زیاد آب هم می تواند سبب مرگ این مقدار ماهی و بچه ماهی شود».

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان همچنین در پاسخ به اینکه «آیا احتمال دارد مرگ ماهی ها به دلیل رها سازی فاضلاب بخشی از شهر زهک به رودخانه هیرمند باشد»، گفت: «نمی تواند به این دلیل باشد، این مقدار کم فاضلاب با توجه به حجم آب زیادی که در جریان رودخانه است، نمی تواند عامل مرگ ماهی ها باشد»

وی در ادامه با بیان اینکه ورودی فاضلاب به رودخانه هیرمند باید بررسی شود، از اعلام میزان ورود این فاضلاب به رودخانه هیرمند خودداری کرد.

فاضلاب شهری زهک چند سالی است محیط زیست و زندگی انسانی را آلوده می کند، حالا اما به نظر عامل قتل و عام هزاران ماهی و میلیون ها بچه ماهی در رودخانه هیرمند شده است، این رودخانه که منبع تامین آب شرب و کشاورزی سیستان و زاهدان نیز است، بجز محیط زیست، بیش از یک میلیون نفر انسان نیز به آن وابستگی اقتصادی و حیاتی دارند.

جریان ورودی آب هیرمند که از اواخر سال گذشته آغاز شده، صید و صیادی را در منطقه رونق بخشیده است. به گفته «قورزاهی» یکی از اهالی شهرک علی اکبر شهرستان هامون، صیادان منطقه اکنون روزی 70 تا 100 کیلو ماهی می گیرند و هر کیلو ماهی را 2000 تومان می فروشند. وی همچنین گفته که هر صیادی که از ابتدای امسال تا حالا تورماهی گیری داشته، دو میلیون تومانی سود کرده است.

درست در ادامه شاخه منحرف شده از نهراب به سمت روستای «لورگ باغ» و در نهایت تالاب، «کوهکن» یکی از اهالی منطقه در گفتگو با خبرنگار ما از اضافه شدن فاضلاب به رودخانه شهر هم خبر داده و از مسئولین خواسته تا این موضوع را بررسی کنند.

همچنین، مدیرکل محیطی زیست سیستان و بلوچستان همچنین وعده کرده که شخصاً فردا به منطقه سیستان سفر می کند و موضوع را برسی خواهد کرد. احمد علی کیخا معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست نیز که به عمق فاجعه پی برده در تماسی تلفنی با مسئولین محلی از ابعاد این ماجرا باخبر شده است.

تالاب هامون که همواره مشکلات زیادی پیش رو داشته و دارد، اینک با مشکل تازه ای روبه رو شده است. مشکلی که جریان آب هیرمند، فاضلاب را هر چند به گفته «افسری» اندک به تالاب هدایت می کند.

با گرم شدن هوا تا 50 درجه سانتیگراد و افزایش میزان تبخیر آب، به گفته کارشناسان تالاب خیلی زنده بماند تا 10، 15روز دیگر خشک می شود، البته تا کنون بخش زیادی از آن خشک شده و تنها بخش های کوچکی که مدیریت می شوند، جان دارد.

مرگ و میر ماهی های هیرمند

مرگ و میر ماهی های هیرمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.