چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۰۷:۰۳

سلامت نیوز: معاون آموزشی وزیر بهداشت در پی رواج مداخلات پزشکی از سوی افراد غیر مجاز در جامعه گفت: رشته‌ای با عنوان ماساژ…

سلامت نیوز: معاون آموزشی وزیر بهداشت در پی رواج مداخلات پزشکی از سوی افراد غیر مجاز در جامعه گفت: رشته‌ای با عنوان ماساژ درمانی و انرژی درمانی در نظام آموزش پزشکی کشور تعریف نشده و حتی در اولویت راه‌اندازی رشته‌های جدید نیز وجود ندارد.

امیرمحسن ضیائی در گفت‌وگو با فارس، گفت: طبی با عنوان طب مکمل وجود دارد که با روش‌های معمول پزشکی قدری متفاوت است اما این طور نیست که تأثیرگذار نباشد بلکه در درمان اثرگذار هستند.

وی ادامه داد: اما اگر هر برنامه و رشته جدیدی بخواهد تعریف شود و خدمات آموزشی و درمانی ارائه دهد باید از سوی وزارت بهداشت دارای برنامه و قالب خاصی باشد و سپس از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه شوند.

ضیائی گفت: اگر رشته‌ای متناسب با شرایط علمی معتبر دنیا و توان داخلی کشور و همچنین بر اساس نیازهای کشور بود ایجاد می‌شود و برنامه آموزشی آن تأیید خواهد شد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر برنامه رسمی برای ایجاد رشته‌هایی مانند ماساژ درمانی و انرژی درمانی وجود ندارد و اگر کسی بخواهد برنامه بدهد نمی‌تواند خودش آن را اجرایی کند بلکه باید از مسیرهای رسمی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی عبور کند.

وی ادامه داد: اگر رشته‌ای متناسب با نیاز کشور بود به شکل برنامه آموزشی در خواهد آمد و سپس مرتبط با آن مقاطع تحصیلی برای دانشگاه‌های مرتبط تعیین می‌شود در واقع بدون طی کردن این مسیر ارائه خدمات درمانی شدنی نیست و حتی انجام آن غیرقانونی تلقی می‌شود.

ضیائی گفت: قانون با ارائه خدمات درمانی بدون داشتن مجوزهای آموزشی برخورد می‌کند چرا که باعث تشدید بیماری‌ و عارضه در افراد می‌شود و در جایی که با سلامت مردم سر کار داریم نمی‌توانیم به راحتی مجوز بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.