دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۲

سلامت نیوز: یک وکیل دادگستری درباره مخفی کاری آموزش و پرورش در مورد تعرض جنسی کادر آموزشی به دانش آموزان گفت: پرده پوشی…

سلامت نیوز: یک وکیل دادگستری درباره مخفی کاری آموزش و پرورش در مورد تعرض جنسی کادر آموزشی به دانش آموزان گفت: پرده پوشی به این معنا که مقامات آموزش و پرورش بعد از آگاهی از قضایای این چنینی عکس العمل فوری قضایی و پیشگیرانه نشان ندهند غیر قابل قبول است.

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با ایلنا در مورد اتهام چند مورد تعرض و تجاوز توسط ناظم دبستانی در غرب تهران گفت: این موضوع نه فقط در آموزش و پرورش بلکه در همه سازمان‌ها و تشکیلاتی که با کودکان و نوجوانان سر وکار دارند باید مورد توجه باشد و چه بسا فرد یا افرادی که این بی مبالاتی و قصور و تقصیر (عدم اعلام به موقع و پیگیری ماجرا) به آنها منتسب باشد از نظر کیفری و مدنی و قطعا اداری قابل تعقیب باشند.

این حقوقدان در پاسخ به این سوال که آموزش و پرورش چه تکالیفی برای جلوگیری از تعرض جنسی به دانش آموزان برعهده دارد، گفت: اولین قدم این است که در مورد استخدام افراد به وضعیت و ویژگی های روحی، عصبی،‌ اخلاقی و سوابق تربیتی و خانوادگی آنها کاملا توجه شود و در طی زمان نیز افرادی که با کودکان سرو کار دارند از یک سو به طور مستمر مورد بررسی و معاینه قرار گیرند و از دیگر سو همواره نوع رابطه و نحوه سلوک شان با کودکان و نوجوانان تحت نظر باشد.

کشاورز افزود: به نظر می رسد استفاده از معلم‌های زن تا مقاطع خاصی از تحصیل کودکان اعم از پسر و دختر و کنترل مستمر حرکات و سکنات پرسنل و نوع روابط ایشان با شاگردان می تواند دراین زمینه راهگشا باشد.

این وکیل دادگستری تاکید کرد: از طرف دیگر آموزش کودکان و نوجوانان و آگاهی دادن به آنها در خصوص رفتارهای عادی وغیر عادی که ممکن است اطرافیان با ایشان داشته باشند باید همیشه در برنامه کار باشد.

کشاورز ادامه داد: به این معنا که کودک از ابتدا به ویژه از طریق مادر خود و خانم های معلم آگاه شود که اطرافیانش حتی پدر و برادر و خویشان نزدیک تا چه حد حق دارند به او نزدیک شوند و چه نوع روابط عادی و کدام رابطه ها غیر عادی و ممنوع است ودر صورت برخورد با چنین رفتارهایی چه باید بکنند و به چه کسی و یاکسانی اطلاع دهند.

به گفته این وکیل دادگستری، کودک و نوجوان باید به روشنی و بدون تعارف و مجامله بدانند چه نقاطی از بدن او حریم مطلق محسوب می شود و هیچ فردی حق لمس کردن و نگاه کردن به آن را ندارد جز در مواردی که مثلا ضرورت های بهداشتی و پزشکی ایجاب کند.

رییس اتحادیه‌ی سراسری كانو‌ن‌های وكلای دادگستری با بیان اینکه آگاهی دادن و آموزش چیزی نیست که صرفا در حیطه وظایف آموزش و پرورش تعریف شود، افزود:‌ خانواده ها از طریق آموزش عمومی باید در خصوص این موارد بدون خجالت و ریا آگاهی پیدا کنند و این آگاهی ها را به نحوی که باعث اضطراب و در هم ریختگی ذهنی کودکان نوجوانان نشود به آنان منتقل کنند.

کشاورز آگاهی و آشنایی ذهن کودکان ونوجوانان با این مسائل را بسیار موثر دانست و افزود: این کاری است که به عهده خانواده، دولت، آموزش و پرورش و رسانه‌هاست.

وی درباره مخفی کاری آموزش و پرورش در مورد تعرض جنسی به دانش آموزان گفت: اینگونه مسائل در خور آن نیست که موضوع رسانه ای وسیع شود و از طرفی پرده پوشی به این معنا که مقامات آموزش و پرورش و یا هر تشکیلات دیگری که از قضایای این چنینی آگاه می شوند عکس العمل فوری قضایی و پیشگیرانه نشان ندهند غیر قابل قبول است و چه بسا فرد یا افرادی که این بی مبالاتی و قصور وتقصیر (یعنی عدم اعلام به موقع و پیگیری قضیه) به آنها منتسب باشد از نظر کیفری ومدنی و قطعا اداری قابل تعقیب باشند.

وی با تاکید بر اینکه مقاماتی که در جریان این قبیل امور قرار می گیرند باید بدون سر و صدا و آوازه گری فورا اقدام کنند و مراتب را به مقامات مسئول قضایی واداری اطلاع دهند، افزود:‌ در غیر این صورت ممکن است موضوع کمک به متهم برای فرار از مجازات و یا حتی معاونت در جرم مطرح شود.

کشاورز تصریح کرد: فراموش نکنیم یکی از بزرگترین ایرادات و چالش‌هایی که کلیسای کاتولیک با آن مواجه است مسائل مشابهی است که پرده پوشی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.