یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۷:۰۸

سلامت نیوز: آکنه يا جوش، نامي آشنا براي خانم‌ها و آقايان در هر سني است، مشکلي که به‌دليل التهاب مجموعه فوليکول و غدد…

سلامت نیوز: آکنه يا جوش، نامي آشنا براي خانم‌ها و آقايان در هر سني است، مشکلي که به‌دليل التهاب مجموعه فوليکول و غدد چربي اطراف آن در هر جاي بدن و بيشتر از همه در ناحيه صورت، بخش فوقاني پشت، سينه و بازوها ايجاد مي‌شود…

دکتر ابوالفتح محرابيان،متخصص پوست در هفته نامه سلامت نوشت: آکنه انواع مختلفي دارد. حتما تا به حال درباره آکنه وولگاريس (جوش غرور جواني)، آکنه نوزادي، آکنه شيرخوارگي و آکنه شغلي شنيده‌ايد اما آيا آکنه تروپيکال يا آکنه ناشي از آب و هواي گرم را مي‌شناسيد؟ حتما کساني که با شايع‌ترين نوع آکنه يعني جوش غرور درگير هستند، به اين نکته رسيده‌اند که شرايط آب و هوايي مي‌تواند روي وضعيت آکنه تاثير بگذارد، اما چرا؟ آيا مي‌تواند کاري کرد که اين تاثير سوء به کمترين ميزان برسد؟

مي‌دانيم که بسته شدن دهانه غدد سباسه (غدد چربي اطراف مو) و انباشته شدن سبوم (چربي پوست) و به دنبال آن تکثير يک نوع باکتري (به نام پروپيوني باکتريوم آکنه) و نهايتا هجوم سلول‌هاي دفاعي بدن به آن ناحيه باعث التهاب و آکنه مي‌‌شود. هر چند در اين فعل و انفعالات آندروژن‌ها (هورمون‌هاي جنسي مردانه‌ساز) نقش مهمي دارند، اما هر عاملي که باعث بسته شدن منافذ پوست شود و ‌باعث افزايش چربي‌ها شود يا بتواند زمينه افزايش ميکروب‌هاي سطح پوست را فراهم کند، مي‌تواند باعث تشديد جوش‌ها شود. بديهي است در فصل تابستان و روزهاي گرم‌تر سال، به دليل افزايش تعريق و خروج ترشحات غدد عرق و غدد چربي از يک منفذ پوستي و افزايش ميزان توام ترشح چربي و ترشح بيشتر غدد عرق، پوست هم بيشتر مستعد جوش زدن مي‌شود زيرا هم احتمال بسته شدن دهانه خروجي عرق و چربي بيشتر است و هم محيط براي رشد ميکروب مولد جوش مساعد‌تر مي‌شود. به همين دليل خيلي از افراد در فصل تابستان از تشديد جوش‌هاي صورت و بدن خود شکايت دارند.

آفتاب، جوش را تشديد مي‌کند

به علت اينکه در فصول گرم سال شدت نور آفتاب بيشتر مي‌شود و بيشتر افراد نيز در اين فصول بيشتر در فضاي باز تردد يا فعاليت مي‌کنند و پوستشان در معرض آفتاب قرار مي‌گيرد، اتفاق‌هايي مي‌افتد که به نفع تشديد جوش است؛ مثلا ممکن است افراد به منظور مراقبت پوست از آفتاب به ميزان بيشتري ضدآفتاب بزنند و به‌خصوص اگر پوست آنها چرب باشد و ضدآفتاب آنها بدون چربي نباشد، باعث بسته شدن دهانه منافذ پوست و تشديد جوش مي‌شود بنابراين به افرادي که مبتلا به جوش هستند يا پوست چربي دارند، توصيه مي‌شود در فصول گرم سال روزانه 3-2 بار صورت خود را با آب خنک و صابون بشويند و اگر از ضدآفتاب استفاده مي‌كنند، حتما از نوع بدون چربي آن باشد.

مشکلات مشابه

آکنه انواع ديگري هم دارد که از نظر علت و بيماري‌زايي با آکنه معمولي (جوش غرور) متفاوت‌اند اما به دليل اينکه آنها هم با گرما و نور آفتاب تشديد مي‌شوند، امکان دارد بيماران آنها را با جوش اشتباه بگيرند و تصور كنند در تابستان دچار جوش مي‌شوند. يک مثال خوب براي اين مورد، آکنه روزاسه است که در تابستان بدتر مي‌شود. ضمنا گرما و تعريق زياد باعث عوارض پوستي ديگري از جمله ميلياريا (جوش ناشي از عرق‌سوز شدن) مي‌شود که انواع متفاوتي دارند و باز هم ممکن است با جوش غرور اشتباه گرفته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.