پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۳۴

سلامت نیوز : گرماي هواي پايتخت به اوج خود رسيده است، روز گذشته اعلام شد هوا به 42 درجه رسيده است، ‌ميزاني كه…

سلامت نیوز : گرماي هواي پايتخت به اوج خود رسيده است، روز گذشته اعلام شد هوا به 42 درجه رسيده است، ‌ميزاني كه از نگاه هواشناسي براي اين فصل از سال در تهران طبيعي است. اما در آستانه تعطيلات عيد فطر، قرار است شاهد كاهش دما با شروع از استان‌هاي شمالي كشور باشيم و در حالي كه در استان‌هاي شمالي باد مي‌وزد و هوا خنك‌تر است، در تهران باد همراه با گردو غبار بر سر تهراني‌ها بريزد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد كارشناس سازمان هواشناسي با بيان اينكه با نفوذ هواي خنك طي روزهاي آينده دماي هوا در نيمه شمالي كشور تا ? درجه سانتي‌گراد كاهش مي‌يابد، گفت: وزش باد طي يكشنبه و دوشنبه موجب غبار‌آلود شدن شهرهاي غربي كشور مي‌شود.

فريبا گودرزي در اين خصوص از نفوذ هواي خنك به عرض‌هاي شمالي كشور به فارس خبر داد و گفت: از يكشنبه شاهد نفوذ هواي خنك در عرض‌‌هاي شمالي‌تر به سواحل درياي خزر خواهيم شد. بر همين اساس انتظار مي‌رود كه طي روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه دماي هوا در سواحل جنوبي درياي خزر 5 تا 8 درجه سانتي‌گراد و در نيمه شمالي كشور 3 تا 5 درجه كاهش يابد.

وي در ادامه با اعلام اينكه از بعدازظهر امروز تا سه‌شنبه هفته جاري درياي خزر مواج پيش‌بيني مي‌شود، ابراز داشت: انتظار مي‌رود طي همين مدت به خصوص در ساعات بعدازظهر در استان‌هاي گيلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالي بارش پراكنده همراه با رعد و برق و وزش باد رخ دهد. اين شرايط در استان گلستان از شدت بيشتري برخوردار خواهد بود، وزش باد طي روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه پديده جوي غالب در كشور خواهد بود.

اما به گفته گودرزي، وزش باد شديد در سمنان هم سبب توليد گرد و خاك در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه خواهد شد. انتظار مي‌رود كه طي امروز و فردا در قزوين، البرز و مناطق غربي تهران شاهد وزش باد باشيم كه اين امر موجب مي‌شود آسمان تهران، البرز، قم، يزد و شمال اصفهان طي دو روز آينده غبارآلود شود.

گودرزي همچنين با اشاره به بروز توفان گرد و غبار در زابل بيان داشت: «از اواخر وقت دوشنبه هفته جاري توفان گردو غبار در منطقه زابل آغاز مي‌شود كه تا پايان هفته ادامه خواهد داشت.» به گفته وي، وزش باد و بروز گرد و غبار موجب كاهش كيفيت هوا در شرق و جنوب شرق كشور مي‌شود. اين كارشناس سازمان هواشناسي در ادامه درباره شرايط جوي تهران ادامه داد: آسمان تهران امروز صاف پيش‌بيني مي‌شود و از اواخر وقت روز جاري وزش باد و گرد و خاك درشهرهاي غربي پايتخت دور از انتظار نخواهد بود. وي همچنين با اعلام اينكه حداكثر دماي هواي تهران امروز 42 درجه سانتيگراد خواهد بود، گفت: انتظار مي‌رود كمينه دماي هواي اين كلانشهر صبح فردا 30 درجه سانتيگراد باشد.

بيش از يك هفته است كه پيش بيني‌هاي هواشناسي از افزايش دماي هواي تهران خبر مي‌دهد تا جايي كه اين روزها تهراني‌ها گرم‌ترين روزهاي سال را تجربه مي‌كنند، دماي 41 و 42 درجه‌يي دمايي است كه شايد تابستان‌ها سراغ شهرهاي بياباني‌تر مي‌آيد و از نگاه مديركل هواشناسي استان تهران هواي تهران همچون سال‌هاي گذشته در چنين روزهايي است.

محمدعلي عزيز اوقلي در اين باره مي‌گويد: دماي فعلي هواي تهران طبيعي است و جاي نگراني ندارد و هر سال در اوايل مردادماه با دماي 40 تا 42 درجه هم در پايتخت روبه‌رو مي‌شويم. تا پايان روز دماي تهران به 42 درجه هم مي‌رسد و احتمال دارد اين گرماي هوا تا 20 مردادماه ادامه داشته باشد. شركت توزيع برق تهران از آماده‌باش صد گروه عملياتي توزيع برق تهران در روزهاي گرم خبر مي‌دهد، همان‌طور كه در برخي مناطق قطعي برق در ساعاتي از شبانه‌روز ايجاد شده بود و با بالارفتن دماي هوا، امكان اين قطعي و حتي جيره‌بندي آب بيشتر هم خواهد شد. اين شركت اعلام كرده است كه اكيپ‌هاي عملياتي مناطق 21گانه اين شركت با فرماندهي ستاد مديريت بحران شركت، نسبت به مديريت حوادث و خاموشي‌هاي احتمالي در شهر تهران اقدام خواهند كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.